Pałac w Ciechanowicach

Nieznana jest dokładna data powstania pałącu w Ciechanowicach.
Wiadomo jednak, że był to XVII wiek, kiedy to renesansowy dwór obronny został przebudowany. W 1846 r. posiadłość ponownie zostaje gruntownie przebudowana. W trakcie tej operacji całkowicie zacierają się ślady dawnej formy obiektu.

W latach 1970 i 1976 budynek przechodzi zamiany związane z adaptacją na szkołę. Dokonano znacznych przemian we wnętrzu pałacu.


Budowla jest 2-kondygnacyjna, dach jej jest dwuspadowy z facjatą.
Okna pałacu są obramowane kamieniem, elewacja 7-osiowa ze zdwojonymi pilastrami.
W niektórych wnętrzach zachowała się sztukateria dekoratorska, plafony oraz malarstwo ścienne. Cały obiekt położony jest w parku, otoczony częściowo fosą.Park otaczający pałac w Ciechanowicach został założony w XVII wieku i zajmuje powierzchnię około 1,0 ha. Przekształcono go nieznacznie w 1846 roku. W parku znajduje się wiele cennych i okazałych drzew, zaliczanych do pomników przyrody. Między innymi modrzew europejski o obwodzie 3,1 m.


Obecnie cała posiadłość jest w rękach prywatnych. Trwają prace remontowe konserwatorskie. Pałac wraz z parkiem nabierają ponownego blasku.


W obecnym czasie obiekt zasłynął z niezwykłego odkrycia bardzo cennych malowideł ściennych.  Wiele czasu upłynęło zanim wydobyto je z pod grubej warstwy tynku. Pochodzenie malowideł wskazuje na epoki: renesansu, baroku oraz klasycyzmu.

Malowidła zachowały wspaniałe kolory, ponieważ przykrywał je tynk. Obrazują portrety cesarzy, teksty, okłady ornamentowe jak i inne motywy charakterystyczne do danych epok. Ponadto podczas prac natrafiono na renesansowe stropy.


Drukuj   E-mail

Polub nas!

Modernizacja Portalu RudawyJanowickie.pl zrealizowana przez Fundację Equus Aresnus.

Projekt współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie.