Krzyż pokutny w Miedziance

Wykuty z kamienia średniowieczny krzyż, na którym widnieje napis „MEMENTO” – „pamiętaj”. W okresie średniowiecza i wczesnego renesansu zgromadzenia zakonne używały pozdrowienia „MEMENTO MORI”- „pamiętaj, że umrzesz”- znaczenie tego pozdrowienia miało przypominać o doczesności życia.

Człowiek rodzi się nagi i taki też odchodzi, więc dążenie do pozyskiwania dóbr materialnych niczego nie daje. Gdy odchodzimy i tak je zostawiamy.
Krzyż stoi samotnie między na miedzy, między polami. Z uwagi na próby kradzieży, na pewien czas krzyż został przeniesiony w pobliże gospodarstwa w Miedziance. Później jednak wrócił na swoje miejsce.
Możemy do niego dotrzeć jadąc szosą z Janowic Wielkich w stronę Miedzianki. Znajduje się on po lewej stronie od drogi (około 50-60 m), jeszcze przed pierwszymi zabudowaniami Miedzianki, na małej skarpie. Dobrym punktem orientacyjnym jest słup wysokiego napięcia stojący w polu. W okresie wegetacji krzyż może być trudno widoczny z uwagi na trawy i zboża go okalające.

Krzyże pokutne to monolityczne obiekty, wykuwane z jednego bloku kamienia. Przeważnie z miejscowego surowca (granit, bazalt, zelepieniec, piaskowiec). Wznoszone przez zabójców w miejscach popełnionych zbrodni (najczęściej były to odludne miejsca w lasach przy drogach).
Zdarzało się też tak, że krzyż taki wystawiała rodzina za pieniądze mordercy, przy kościołach lub na rozstajach dróg. Miały one skłaniać do refleksji i modlitwy za duszę zamordowanego i mordercy.

Zwyczaj wystawiania krzyży lub kapliczek pokutnych panował prawdopodobnie od XIII wieku do połowy XIX wieku.

Morderca oprócz wystawienia krzyża był zwykle zobowiązany do:

 • pokrycia kosztów pogrzebu,
 • przewodu sadowego,
 • łożenia na utrzymanie rodziny zamordowanego,
 • zamówienia mszy,
 • zakupu świec na potrzeby kościoła
 • odbycia boso pielgrzymki do miejsca świętego (Rzym, Jerozolima, Akwizgran).

Bywało też tak, że stosowano wobec mordercy inne kary takie jak:

 • stanie pod pręgierzem,
 • przejście przez wieś nago,
 • klęczenie nad otwartym grobem z narzędziami zbrodni,
 • przejście na klęczkach parokrotnie wokół cmentarza ze świecą,
 • sprzątanie miasta.

W początkach stawiania krzyży, były one prostymi formami kamiennymi bez rytów, które w następnych okresach zmieniały formę. Miały one rzeźby narzędzi zbrodni - noża, kuszy, wideł, toporów, mieczy, itp. Zdarzały się też krzyże z napisami informującymi o miejscu, czasie, sprawcy, narzędziu mordów.

Na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego znajdują się trzy krzyże pokutne: w Bukowcu, Janowicach Wielkich i Miedziance.

 

 

 

Drukuj   E-mail

Polub nas!

Modernizacja Portalu RudawyJanowickie.pl zrealizowana przez Fundację Equus Aresnus.

Projekt współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie.