Dom Wdów

"Dom Wdów", określany również "Małym Pałacem", został wybudowany jako oddzielna rezydencja w latach 1803-1804 przez syna Chrystiana Gottfrieda Mentzela (I) – Chrystiana Gottfrieda Mentzela (II) - właściciela sąsiedniego dużego pałacu Łomnica. Budowla zastała postawiona dla starszych członków rodziny.

Autor projektu nie jest znany. Przypuszcza się, że był nim Albert Tollberg - architekt, który przebudował główny pałac. Budynek jest dwukondygnacyjny na rzucie prostokąta z płytkimi ryzalitami na osi od południa i północy. Dach jest czterospadowy z lukarnami zwieńczony trójkątnym tympanonem. We wnętrzu domu hol jest sklepiony krzyżowo, z gustami sklepiennymi spływającymi na filar. Schody klatki głównej posiadają ażurową drewnianą balustradę.

Od 1835 roku należał do rodziny Kuster.

Carl Gustav Ernest von Kuster w 1841 roku nabył Lubiechową i połączył ją z Łomnicą w mienie niepodzielne i niesprzedażne. Dopiero w roku 1919 Mark-Albrecht von Kuster zakupił posiadłość z rozwiązanego mienia niepodzielnego i niesprzedażnego od Alfreda von Kustera.

Duży pałac i majątek ziemski został wydzierżawiony.

Rodzina Kuster wraz z rodziną zarządcy zamieszkała w „Domu Wdów”. W domu wydzielono mieszkania, zmieniając tym przestrzenny podział budynku. Rodziny mieszkały tam do 1926 roku. W 1941 roku w katastrofie samolotowej zginął Mark-Albercht. Jego żona Constanze zarządzała posiadłością do końca wojny.

Po II wojnie światowej stworzono tam administrację Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. W 1978  roku zmieniono podział przestrzenny. Postawiono klika ścianek działowych. W 1995 „Dom Wdów” zakupiła wspólnota właścicieli dużego pałacu. Nastąpiła renowacja budynku. W małej Sali uroczystej odsłonięto i odrestaurowano wczesnoklasycystyczne freski na suficie i ścianach. Tam tez zachował się drewniany parkiet z czasów budowy „Domu Wdów”. Obecnie w budynku funkcjonuje hotel i restauracja.

Literatura:
1. Kapałczyński W., Napierała P. „Zamki, pałace i dwory Kotliny Jeleniogórskiej”. Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Wrocław 2005.
2. "Słownik geografii turystycznej Sudetów. Rudawy Janowickie". Red. M. Staffa. Wyd. I-BIS. Wrocław 1998
3. "Dolina Zamków i Ogrodów. Kotlina Jeleniogórska - wspólne dziedzictwo". Red. O. Czerner, A. Herzig. Muzeum Okręgowe w Jeleniej Górze. Berlin i Jelenia Góra 2003
4. Ciołek M. "Romantyczna rezydencja w Wojanowie i jej twórcy: Fryderyk A. Stueler i Peter J. Lenne". http://www.dziedzictwo.pl

 {joomplucat:19 limit=40|columns=4}

 


Drukuj   E-mail

Polub nas!

Modernizacja Portalu RudawyJanowickie.pl zrealizowana przez Fundację Equus Aresnus.

Projekt współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie.