Pole blokowe - gołoborze

Rudawy Janowickie są niewielkimi górami w stosunku do Karkonoszy. Jednak pod względem różnorodności grup skalnych oraz rzeźby terenu są nie wątpliwie bardziej zróżnicowane.
Pole blokowe powstałe na Skalniku jest jednym z ciekawszych miejsc Rudaw Janowickich, z którego rozciąga się malowniczy widok na Rudawy i Karkonosze.

Potocznie nazywane gołoborzem, czyli miejscem gołym bez boru, jest pewnego rodzaju pokrywą stokową zbudowaną z głazów, gruzu, bloków. Rozciąga się ono na wysokości około 800-870 m n.p.m. na północno-zachodnim stoku Skalnika (945 m) i zbudowane jest z głazów (waryscyjski granit karkonoski).Układ bloków charakteryzuje się pozycją wynurzającą.


Miejsce to fascynuje nie tylko widokiem, jaki roztacza się z niego, ale również surowością warunków bytowych zarówno dla roślin jak i zwierząt. Trudne warunki siedliskowe gołoborza pozwalają jedynie na rozwój mchów i porostów, których różnorodność przykuwa uwagę.
Okolica pola blokowego obfituje w ciekawe formy skalne takie, jak Konie Apokalipsy, Mała Ostra.

 Literatura:
1. Nadleśnictwo „Śnieżka” Wydawnictwo Włodzimierz Łapiński 2007
2. Problematyka grubofrakcyjnych pokryw stokowych Sudetów Zachodnich Andrzej Traszczyk Zakład Geomorfologii,Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, Uniwersytet Wrocławski.
 
 

 

Drukuj   E-mail

Polub nas!

Modernizacja Portalu RudawyJanowickie.pl zrealizowana przez Fundację Equus Aresnus.

Projekt współfinansowany przez Województwo Dolnośląskie.